Bitcoin fiyatları yıllara göre nasıl değişiyor

Son zamanlarda en ilginç konulardan biri, yıllara göre Bitcoin fiyatlarıdır. 2009 yılında dünyaya tanıtılan Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesinden bu yana, geleceğin para birimi olduğu iddia edilen Satoshi Nakamoto, fiyatında önemli değişiklikler oldu. Ekonomik krizden sonraki ilk yıllarda, başlangıçta ihtiyaç duyulmayan bitcoin rekor kırdı.

2009 yılında Satoshi Nakamoto (Satoshi Nakamoto) adlı gizemli bir adam tarafından geliştirilen Bitcoin’in yardımıyla işlemler, her birimin işlem geçmişini gösteren ve mülkiyeti kanıtlamak için kullanılan bir blokta kaydedilir.

Bilindiği gibi, bir kripto para birimi, kriptografiyi kullanan ve nakit alışverişini sağlamak için kriptografiyi kullanan işlemleri sağlayan dijital bir varlık ve sanal bir unsurdur (kriptografi kullanan bir unsur).

Bitcoin almanın birkaç yolu vardır. İlk durumda, bu Bitcoin madenciliği, ikincisi ise Bitcoin değişimlerinden veya bireylerden kripto para birimlerinin doğrudan satın alınmasıdır.

Türkiye’deki Bitcoin piyasası yatırımcılar ve tüccarlar için bu kadar çekici olan nedir? Türkiye’de orta ve uzun vadede konumlarını koruyacağına inanılan yatırım araçlarına genellikle tercih edilmektedir. Sınırlı miktarı ve anonimliği, Bitcoin’i dijital altın ve değerli eşyaların depolanması için bir araç haline getirmektedir. Bu özellikler, Türkiye’deki yatırımcıların portföylerine Bitcoin yerleştirme için yer açmalarını sağlamıştır.

Bitcoin fiyatlarını etkileyen faktörlerin rolü nedir?

Geleneksel para birimlerinin aksine, Bitcoin merkez bankası tarafından basılmaz. Bitcoin satın almak, Bitcoin’in bir şirket olmadığı için hisse senedi veya tahvil satın almaktan farklıdır. Buna ek olarak, bu durumda para politikası, enflasyon oranı ve geleneksel para biriminin değerini etkileyen ekonomik büyüme göstergeleri Bitcoin’in bir parçası değildir.

Aşağıdaki faktörler Bitcoin fiyatlarını etkilemektedir:

Bitcoin teklifi ve talebi

Maliyeti oluşturmak Bitcoin sürecinde madencilik.

Blok İçindeki işlemleri doğrulamak için Bitcoin madencilerine ödüller

Varlığını birkaç rakip söyledi.

Ticaret yaptığı borsa

Satış kuralları.

Yerel yasalar.

Siyasi ve ekonomik gelişmelerin yanı sıra

Şu anda olan davalar

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, geleneksel yatırım araçlarından daha yüksek bir uçucu bileşene sahip varlıklardır. Bitcoin fiyatı, kripto para birimlerindeki arz ve talebe bağlıdır ve her borsada talep veya arz farkından kaynaklanan değişiklikler vardır. Değeri belirleyen beklentiler için yatırımcıların talepleridir. Sonuç olarak, satın alma talebi ne kadar yüksekse ve fiyat ne kadar düşükse, fiyat o kadar yüksek olur.

 

Yıllara göre Bitcoin fiyatları nelerdir

Bitcoin’in yıllara göre fiyatının her zaman öngörülebilir olmadığı göz önüne alındığında, burada kripto para birimlerinin geçerli olacağı varsayılabilir. Bazıları Bitcoin’in henüz zirveye ulaşmadığını iddia ediyor, bazıları ise Bitcoin’in artık büyümeyeceğini iddia ediyor. Zaman bize gelecekte Bitcoin’in ne kadar dolar veya ovuşturacağını gösterecek.

Bu yıl Bitcoin fiyatlarını yıllara göre aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

2008-2009: 0

2009: $ 0,05

2010-2011 yılları: 6,05 dolar

2011 yılı – 8,46 dolar

2014 yılı – miktar 189,54 dolardı.

2015: $ 526,02

ABD, 2015 yılında silahlara 272,36 dolar harcadı

2015: $ 567,27

2017 – 4.001,16 dolar

Bu da 7,558,21 dolarlık bir miktar.

Ve bu, 2019’da 7,196 dolar olan miktardır.

Ve 2020’de, bilim adamlarının tahminlerine göre, zaten 29.000’i olacak.

44.337 dolar.

2009 yılında Bitcoin’in değeri.

Ekim 2008’de, Bitcoin ile ilgili ilk teknik belgeler Seta Nakamoto adında bir kişi veya kişi tarafından yayınlandı. Bu yeni gelişme henüz piyasaya yeni çıktı ve fiyatı bilinmiyor. 2009 yılının da önemli bir olayı, Bitcoin’in ilk transferinin gerçekleştiği ve Bitcoin kursunun ortaya çıkmasıydı.

2010 yılında Bitcoin fiyatı.

2010 yılında ilk Bitcoin satışı yapıldı. BitcoinTalks forumunda kullanıcıya 2 pizza siparişi verildi. Bu iki pizza için 10.000 BTC ödedi. 22 Mayıs 2010’da meydana gelen bir kazadan bahsediyoruz. O zamandan beri 22 Mayıs’ta “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlandı. Bitcoin değişimi Mart 2010’da kuruldu. Borsa isminde olduğu gibi Bitcoinmarket.com . Burada BitcoinMarket borsasının bir göstergesi var. Temmuz ayının sonunda dağda. Gox’un hisse senedi piyasası piyasaya çıktı. Ardından, piyasanın bu gelişmesinden sonra, Bitcoin’in piyasa değeri 1 milyon dolarlık bir limite ulaştı. O gün 1 BTC’nin maliyeti sadece 2 dolardı.

Maliyeti Bitcoins 2011 yılında.

Şubat 2011’de dolar, Bitcoin ile eşitlendi. İçinde 1 BTC = 1 ABD doları olarak değerlendirildi. Nisan ayında, en popüler para birimlerinden biri olan Bitcoin’in satışları başladı – euro ve sterlin. Bunun üzerine pazar günü büyüklüğü 10 milyon dolardı.

Bugün Nft’de kripto sanatının yükselişi devam ediyor.

2012 yılında Bitcoin fiyatı.

Bitcoin Vakfı bu yıl kuruldu. Bu fon, Gavin Andreessen ve Bitcoin’i geliştiren ekibi tarafından uygulandı. Bu yıl bir başka olay da Halving’di. Bu yılın bu yarısında, blok için ödül 50 Bitcoin’den 25’e düştü.

“Halving”, yarı yarıya anlamına gelen bir kelimedir. Örneğin, bitcoin tarafından üretilen kripto para birimlerinde (Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin), Aralık ayında belirli aralıklarla blok için ödülün yarıya indirildiği zamandır.

2013 yılında borsadaki kripto para biriminin değeri.

Ancak Bitcoin transferinin suçlu olduğu biliniyor, ancak hangisinin olduğu bilinmiyor. Ayrıca, transfer hakkında bilgi veren kişilerin saklandığını da söyleyebiliriz. 2013 yılında Ross Ulbrich adında bir adam karanlık ağda İpek Yolu adlı yasadışı bir web sayfası başlattı. Yasadışı ürünler satan bir siteydi. Ayrıca bu platformdaki gizliliği sağlamak için ana para birimi olarak Bitcoin kullanılmıştır. Buna ek olarak, ertesi yıl Federal Soruşturma Bürosu (FBI) İpek Yolu’nun kapatıldığını duyurdu ve Bitcoin’i yaklaşık 1 milyar dolar karşılığında değiştirmek zorunda kaldı.

Bir yıl sonra ABD’de ilk Bitcoin atm’si ortaya çıktı. Çin hükümeti 2013 yılının sonunda Bitcoin’i yasakladı.

2014 yılında kripto para biriminin maliyeti.

2014 yılı boyunca, geçen yılın sonunda başlayan durgunluk 2015 yılında da devam etti. En büyük kripto para birimi değişimlerinden biri olan dağ zirvesi. Gox, Şubat 2014’te 850 bin Bitcoin’i kaybetti ve iflas etti. 2013 yılında 1200 dolara ulaşan Bitcoin kripto para biriminin maliyeti, bu koşullar nedeniyle 300 dolara düştü.

2015- 2016 yılları için Bitcoin fiyatı

2015 yılında Coinbase, 25 ABD eyaletinde düzenlenen ilk borsa oldu. Bu yıllarda bitcoin şirketine 1 milyar dolar yatırım yapıldı.

Bu kez 2016’da ikinci bir halving gerçekleştirildi. Bölünmeden önce, bloklar için BTC primi 25 BTC iken, 6,5 BTC’ye düştü.

2017 yılında Bitcoin fiyat politikası.

Nisan 2017’de Japonya, Bitcoin’i resmi ödeme yöntemlerinden biri olarak kabul etti. Ve Temmuz ayında, Bitcoin’i kopyalarken başka bir kripto para birimi ortaya çıktı ve «Bitcoin Cash» olarak adlandırılmaya başlandı.

Çin’de 15 Ekim’de kripto para birimleri ticareti yapan platformların kapatıldığı açıklandı. Çin hükümeti bu kararları dijital para birimleriyle ilgili olarak alırken, Kasım ayında Bitcoin’in fiyatı 10 bin dolara ulaştı. 17 Aralık – 1 Ocak 2016 tarihleri arasında 20.089 dolarlık BTC’nin imha edilmesine neden olan iki patlama daha meydana geldi.

Bir yıl sonra, dünyanın en büyük borsa platformlarından biri olan CBOE (Chicago board options exchange) ve CME (chicago mercantile exchange), Bitcoin ile vadeli işlem sözleşmeleri yaptılar.

2018 yılında Bitcoin’in fiyatı nedir?

2018 yılında, Bitcoin’in 21 milyonluk bir miktarda üretildiği zaman, madencilik yoluyla üretilebilecek Bitcoin’in payı% 20’ye düştü. 2017’deki büyüme 2018’deki büyümeyi aşmadı. 2017 yılında 20 bin dolar olan Bitcoin’in fiyatı 2018’de yaklaşık 7 bin dolardı.

Ve Bitcoin’in değerindeki dalgalanmalar, birçok amatör yatırımcının boğulmasına neden oldu. Facebook, Google ve Twitter, dijital para birimleri ve Bitcoins reklamlarını yasakladığını duyurdu.

2019 Bitcoin Fiyat Politikası.

2019’un başından itibaren BTC teklifleri yatay bir düzlemde hareket etti ve BTC’ye 3 300 dolar civarında direndi. Nisan 2019’da BTC seviyesinde keskin bir artış oldu ve BTC’nin fiyatı birkaç saat içinde 5.100 dolara yükseldi. Bu fiyat Haziran ayında 13 bin dolara ulaştı.

Ve Bitcoin’in fiyatı 2020

2020 yılının başında ortalama 8808,42 dolar olan Bitcoin’in fiyatı, 2020 yılının Aralık ayında 21.687.17 doların en yüksek seviyesine yükseldi. 2020 yılında BTC’DE üçüncü bir halving düzenlenecek ve bloğun ödülü 6,25 BTC olacak.

Fiyat Bitcoin 2021 yılında.

Bugüne kadar, kripto para biriminin en çökmekte olan dönemlerinden biri olan 2021’deki Bitcoin’in değeri 30 binden 65 bine (yaklaşık 250 binden 570 bine) yükseldi. Piyasa analistleri ve kripto uzmanları, Bitcoin’in büyümesine devam edip etmeyeceği veya sonun başında olup olmayacağı konusunda iki soruya ayrılırken, kripto para birimi 40 bin dolar civarında seyrediyor.

Ve 2021’de kripto piyasası olarak adlandırıldığında, ilk isimlerden biri kesinlikle Elon Musk’tu. Musk, kripto para birimleri hakkında daha az ilginç açıklamalar yapmadı. Dogecoin’in bu kadar değerli olmasının en büyük payı yine Maskeye aittir.

Bu yayında yer alan beyan ve değerler bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.