Bitcoin tahminleri

Piyasayı analiz eden uzmanlar, başlıca kripto para biriminin 20.000$’a kadar düşme riski konusunda uyarıda bulundu.

 

Bitcoin geçtiğimiz hafta sonu 31.000 $’ı aştıktan sonra tekrar düşüşe geçti. Moskova saatiyle 16 Mayıs 11:00 itibariyle kripto para 29.500$’dan işlem görüyor ve son 24 saatte %0,6; haftalık bazda ise %13 oranında düştü.

 

RBC Crypto’daki uzmanlar önümüzdeki yedi gün içinde piyasadan ne beklemeleri gerektiğini anlattı.

 

“Satıcılar tüm önemli destek seviyelerini yıktı.”

BitRiver finansal analisti Vlad Antonov.

 

Kripto piyasası yedi hafta üst üste düşüş yaşadı. Bu süre zarfında bitcoin ABD doları karşısında %39 değer kaybetti. Geçtiğimiz hafta onun için çok dalgalı geçti. Geçen Pazartesi gününden bu yana durum böyledir. Kripto para 9 Mayıs’ta satılmaya başlandı ve 11 Mayıs’ta rekor seviyelerde satıldı. Bitcoin 29,73 bin $’a düştü. 36 saatlik düzeltmenin ardından düşüş 26,7 bin $’a kadar devam etti.

 

Kripto para birimi kaybının etkileri aynı kaldı: Doların düşme riski korkusu; yükselen ABD devlet tahvili getirileri ve Küreselleşme Endeksi’nde düşüş. Koronavirüs nedeniyle Pekin’de sıkı bir karantina uygulandı. Buna ek olarak, Cryptouant platformuna göre hafta başında yatırımcılar kripto para birimlerini satmak için borsalara götürdü.

 

ABD’nin Nisan ayı enflasyon raporunun açıklanmasının ardından piyasalarda yüksek dalgalanma yaşandı. Yıllık fiyat artış hızı Nisan ayında beklenenden daha az yavaşladı. En ağır darbeyi BT ve iletişim teknolojisi şirketlerinin hisseleri aldı.

 

Endeks raporu öncesinde, Fed’in enflasyonu engellemek için faizleri artıracağına dair korkular yatırımcılara geri döndü. Şu anda ekonomi durgunluk içinde, dolayısıyla parasal sıkılaştırma para politikasının daha da kötüleşmesine yol açabilir.

 

Bu çerçevede, LUNA ve UST döviz kurları yangına körükle gitmiştir. UST doları terk etti, LUNA token sıfıra gitti ve bu zeminde “komaya girdi”. Binance, alım satım işlemlerini geçici olarak askıya aldı ve tüm LUNA çiftlerini kaldırarak yalnızca LUN/BUSD bıraktı. Komada olan token klinik bir ölümden kurtuldu ve henüz komadan çıkmadı.

 

Binance, LUNA’da ticaretin yeniden başladığını bildirdi. UST 0,20 doların üzerine çıktı. LUNA’nın Cumartesi günkü fiyatı 0,00045 $ ile Nisan ayındaki seviyesine geri dönerken, Nisan ayında 115 $ seviyesindeydi. 

 

Şu anda UST ve Luna’nın durumu düzenleyicilerin ilgisini çekmektedir. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a göre, 2022 yılı sonuna kadar bitcoinlerin değerini sınırlamak için mevzuata ihtiyaç var. FSA, kripto para segmentindeki bir krizin ekonomiye zarar verebileceğine ve finansal istikrarı tehdit edebileceğine inanıyor. Piyasa katılımcıları da Tether’i sorguluyor. Aynı zamanda, yatırımcı ve düzenleyici kurumlar bu tür varlıklar için teminat kalitesini sorguluyor ve bu da yatırımcıların sermayelerini riske atıyor. Korku ve Açgözlülük Endeksi 10 puana düştü.

 

Kripto yatırımcıları, Cuma günü bitcoin’de yaşanan toparlanmaya rağmen Terra temasından etkilenecek. Kripto para birimi fiyatı Cuma günü, forex’teki genel dolar düzeltmesi ve SP500 ve Nasdaq endekslerindeki kazançlar sonucunda 31 bin dolara yükseldi.

 

Çarşamba günkü Fed toplantısında Jerome Powell, merkez bankasının faiz oranlarını %0,5 oranında artırabileceğini söyledi. Bu açıklama ile bazı yatırımcılar tarafından beklenen 75 baz puanlık faiz artırımına ilişkin korkuları azaltmıştır.

 

Bir hafta önce, 14 Mayıs’ta bitcoin fiyatı %15 artışla 28,8 bin dolara yükseldi. Satıcılar 28-30 bin dolarlık önemli bir desteği aşağı çekti. Fiyatlar bu bölgede işlem görüyor olsa da, 20 bin dolar seviyesine doğru daha fazla hareket etme riski hala yüksek. Tersine dönüş için zaman dilimi 30 Mayıs ile 6 Haziran arasında.

 

ABD Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın Salı günü (17 Mayıs) konuşma yapması planlanıyor. Powell’ın Merkez Bankası’nın 75bp faiz artırmayacağını ve 75bp faiz indirimine devam edeceğini bir kez daha teyit etmesi durumunda. Alıcılar için ise en yakın hedefler 35,25 bin ve 38,2 bin dolar seviyeleri olacak.

 

“Bitcoin ve diğer madeni paralar düşmeye devam edecek”

Artem Deyev, AMarkets’te analitik başkanı.

 

Şu anda, kripto piyasası da dahil olmak üzere tüm piyasalar için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ekonomik gösterge büyük önem taşımaktadır. Bitcoin (diğer madeni paralarla birlikte) iki hafta önce düştü ve Fed’in %0,5’lik faiz artışının ve Nisan ayı enflasyon verilerinin (beklenen %8 yerine %8,3) açıklanmasının ardından geçen hafta hızlandı. Her iki neden de yatırımcıların dünyanın birinci ekonomisinin resesyona girdiğinin ve herkesin riskli varlıklardan kurtulduğunun farkına varmasıyla satış için güçlü bir teşvik sağladı.

 

Bu hafta, ABD perakende satışları ve emlak alım verilerinin açıklanmasıyla (her ikisinin de yavaşlaması bekleniyor, bu da yine bir risk azaltma faktörü olacak) kripto para birimleri de momentum açısından önemli olacak.

 

Piyasalarda ABD’nin resesyona girdiğine dair net bir anlayış var. Bunun bir dizi geleneksel işareti vardır. Fed, enflasyondaki rekor artışla mücadele etmenin bir yolu olarak yeni bir faiz sıkılaştırma döngüsüne giriyor. Dünyada jeopolitik gerilimler yaşanıyor. AP: Dünyada jeopolitik gerilimler artıyor. Borsanın geçen yılki zirvesinden sonra ABD’de resesyon genellikle 12 ay sonra başlar. Bu şimdi gerçekleşiyor.

 

Risk varlığı perspektifinden bakıldığında, kripto paraların büyüme ve gelişme şansı yoktur. Hem bitcoin hem de diğer kripto para birimleri düşüşe devam edecek ve zaman zaman düşüşü durdurmaya çalışacak. Ancak bu zayıf bir sıçrama olacaktır. Bitcoin bu hafta kabaca 24-29 bin dolar aralığında olacak.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.