Bitcoinden nasil para kazanilir

Kripto para borsaları her gün kâr ediyor, ancak yeni gelenlerin çoğu zararla başlıyor. Tüccarlardan ve uygulayıcılardan deneyimlerini paylaşmalarını ve başarılı ticaret için temel kural ve stratejileri belirtmelerini istememiz gerekiyordu.

 

Kripto para piyasası gibi bitcoin piyasası da genellikle bir kumarhane oyunuyla ilişkilendirilir. Bitcoin (BTC) ve diğer madeni paraların güçlü volatilitesi, büyük oyuncuların manipülasyonu ile ilgilidir. Bazen tamamen beklenmedik olaylar kotasyonların yükselmesine veya düşmesine neden olur. Ekim ayında, Çin başkanının blok zincirini desteklediğini açıklamasının ardından BTC 24 saat içinde %40 değer kazandı.

 

Bestchange.ru uzmanları, kripto para piyasasının borsa veya teknik analiz çalışmalarıyla aynı yasalara ve ilkelere sahip olduğunu söylüyor. Burada istikrarlı kazançlar için kazanma taktikleri bulabilirsiniz. Uzmana göre, düzenleme eksikliği nedeniyle oran manipülasyonu riski göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Bununla birlikte, uzun vadede kripto para birimine yatırım yapmanın ve “yatırıldı, kazanıldı” formülleri türetmeye çalışmanın mümkün olduğunu söyleyen United Traders baş tüccarı Alexei Markov şüpheci.

 

Karlı tüccarlar RBC-Crypto’ya kripto para piyasasına nasıl doğru yatırım yapacaklarını ve ne zaman yatırım yapmaya başlayacaklarını anlattı.

 

Nereden başlayalım? Ana prensip

 

İlk ve en önemlisi, her acemi tüccarın kâr düşüncelerini bir kenara bırakması ve kaybetmemeye odaklanması gerekir. Ticaret kolay değildir, ancak her zaman zordur. Bu nedenle yeni başlayanlar önce bir alım satım stratejisi oluşturmalıdır: piyasa yükselirken veya düşerken çıkmaları gereken istenen varlıkları ve fiyatları tanımlamalıdır. Ve işe yarayıp yaramadığı geçmiş veriler üzerinde test edilebilir. Sonra gerçek işlemlere geçin.

 

Zuborev, öncelikle bir kripto para birimi satın almanın maliyetini hesaplamanız ve bunu güvenilir bir şekilde yapmanız gerektiğini söylüyor. Borsaya e-cüzdanlar aracılığıyla para girebilir ve ardından e-cüzdanı zaten yenileyebilirsiniz. Diğer bir seçenek de bir eşanjördür. Sadece piyasaya girerek sermayenizin yüzde birkaçını kaybetmekten kaçınmak için, fonlama ve fon çekme için tüm seçenekleri araştırmanız gerekir.

 

Riskleri azaltmak istiyorsanız, sermayenizi birkaç parçaya bölebilirsiniz. Ya tüm tutarı takas ederseniz? Başarısız bir işlem nedeniyle bir varlıktaki fonların “dondurulması” riski vardır. Bu durumda, ya kaybı düzeltmeniz ya da fiyatın toparlanmasını beklemeniz gerekecektir. Bu, piyasanın her gün sunduğu diğer birçok fırsatı kaybetmenize neden olabilir.

 

Bu durumda, zararı durdur emirlerini de kullanabilirsiniz: bir varlık satın aldıysanız ve fiyat düşerse satılacağı önceden belirlenmiş bir fiyatınız varsa, emri erteleyebilirsiniz. Sistem, kripto paranızı belirtildiği şekilde otomatik olarak satacaktır. Bu yaklaşımla, piyasayı sürekli izleme ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve aynı zamanda duygulara teslim olmamanıza yardımcı olabilirsiniz.

 

Alpari IAC analistlerinden Vladislav Antonov, kripto para piyasasını tanımaya başlamak için atılması gereken adımları şöyle sıralıyor

 

Alım satımı yapılan varlığı inceleyebilirsiniz. Grafik üzerinde favori teknik analiz formasyonlarınızı bulun. Belki de ticaret stratejinizin bir parçası olacaktır.

İşlem terminalini inceleyin: Borsa web sitesi ve akıllı telefon uygulaması.

Çeşitli piyasa analizi yöntemlerini incelemeli ve size en uygun olanı seçmelisiniz.

Ticaret. Bir strateji öğrenin.

Ticaretteki hataları tespit edebilmek için ticaret planları yapmayı ve bir ticaret günlüğü tutmayı öğrenmelisiniz.

Sermayenizi yönetmeyi ve risklerinizi hesaplamayı öğrenin.

Tüm kararları bağımsız olarak almalı ve yalnızca kendi eylemlerinizin sorumluluğunu üstlenmelisiniz.

Bu tavsiye özellikle kripto para ticareti yaparken önemlidir. Deneyimsizlik nedeniyle, birçok kullanıcı ilk kayıplardan sonra yardım aramaya başlar ve tavsiye için sosyal ağlara başvurur. Orada, acemi tüccarlar, kalitesini abone sayısına göre değerlendirerek finansal tavsiye alırlar. Aslında çok tartışmalıdır ve en önemlisi, yazarları fikirlerinden veya başarısızlıklarından sorumlu değildir. Önceki bir RBC Crypto makalesinde bu bilgiler hakkında.

 

Zuborev, bir kripto para biriminin fiyatının aniden düşmesi veya yükselmesi durumunda ne yapılacağını önceden düşünmek gerektiği konusunda uyarıyor. Anormal durumlarda, tüccarlar duygulara yenik düşer ve dürtüsel davranabilirler, bu nedenle kar veya zarar sabitleme seviyesini önceden belirlemelisiniz.

 

8848 Invest’in baş analisti Victor Pershikov’a göre herhangi bir yatırımcının takip etmesi gereken dört temel yatırım ilkesi. Birincil kural – döviz kurlarında “al ve tut” oyununu unutun. İlk koşul: risk yönetimi kurallarına tam olarak uyun ve tek bir işlemde sermayenizin %2’sinden fazlasını riske atmayın. Üçüncü koşul ise mümkün olduğunca uzun süre kârda kalmaktır.

 

Bir başlangıç tarihi seçme

 

Piyasadaki kripto para hacmi 2020’de rekor seviyelere yükseldi. Bitcoin Ocak ayından bu yana neredeyse %55, Ethereum ise neredeyse %200 oranında yükselmiştir. Piyasadaki ticaret düşebilir, bu nedenle şimdi ilk ticarete başlamak için iyi bir zaman değil. Bununla birlikte, kendinizi düşen bir piyasadan ziyade yükselen bir piyasada eğitmenin çok daha kolay olduğu düşünülmektedir. Pershikov’a göre bu, yeni bir oyuncunun dijital varlık piyasasına girmesi için en uygun zaman. Fiyatın yükselmeye devam edebileceğini, ancak önümüzdeki 1-2 yıl içinde daha yüksek olacağını öngörüyor.

 

Zuboreva, kripto para fiyatlandırmasının belirli seviyelerde “oldukça istikrarlı” olduğunu savunuyor. Büyük piyasa şoklarının olmaması halinde düzeltme olmayacaktır. Bitcoin ve diğer madeni paraların kotasyonlarının davranışını tahmin etmek mümkün değil, ancak yılsonu ölçeğinde piyasa görünümü “çok iyimser”.

 

Pershikov, dijital varlık piyasasının 2021-2022 yıllarında çok sayıda olumlu temel değişiklik nedeniyle yeni bir büyüme dalgasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Kripto piyasasındaki yatırımcılar bir veya iki yıllık ufuktaki sonuçları beklemeye hazır olduklarında, şimdi çeşitlendirilmiş bir kripto para portföyü satın alabilirler. Sonuç olarak, klasik yatırım araçlarından çok daha fazla getiri sağlayacaktır.”

İlk sermaye rehni

 

Kripto para biriminden başarılı bir gelir elde etmek için önemli miktarda paraya ihtiyaç olduğuna inanılıyor. Ancak bu tartışmaya açıktır ve büyük ölçüde benimsenen stratejiye, riski kontrol etme becerisine ve ticaretin şansına bağlıdır. Dijital varlıkların fiyatı bir gün içinde yüzde onlarca artabilir ve bu da para kazanmak için birçok fırsat yaratır. Antonov, ticarete küçük bir miktarla başlayabileceğinizi düşünüyor – 10 $ ‘dan. Bu miktarda para iyi bir uygulamadır.

 

Kripto paraya başlamak için tıpkı borsada olduğu gibi küçük bir miktar para yeterlidir. Ancak bu durumda, tüccar nispeten yüksek komisyonlarla karşı karşıya kalacaktır. Bir borsa ile para yatırmak ve çekmek mümkündür, ancak büyük miktarlarda para ile bu o kadar fark edilmez.

 

Pershikov aksini düşünüyor. Kural olarak, başlangıç sermayesi dijital varlık piyasasının oynaklığını ve yüksek volatilitesini dikkate almalıdır. Bu nedenle hisse senedi veya emtia piyasalarından daha yüksektir. Uzmanlar kripto para yatırımına en az 50.000 $ ile başlanmasını “şiddetle” tavsiye ediyor. Uygun risk yönetimi ile bu, potansiyel kârın büyüklüğü ile oran düşüşü olasılığı arasında bir denge kurmanızı sağlayacaktır.

 

En popüler stratejiler

 

Yeni başlayanların çoğu için yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek, yani birden fazla varlığa veya birkaç varlığa yatırım yapmak önemlidir. Yeni başlayanlar için en iyi seçenek, kripto piyasasının ilk 10’undan varlık satın almak ve bunları yıl boyunca yatırım olarak tutmaktır. Alım satım, yatırım ve sektörün inceliklerini öğrenmeden önce, en likit ve istikrarlı kripto paralara hemen yatırım yapmak ve ardından sabırla fiyatların yükselmeye devam etmesini beklemek daha iyidir.

 

Bu konuda bazı nüanslar var. Çeşitlendirme, bir varlığın fiyatındaki düşüşün başka bir varlığın değer kazanması pahasına telafi edilmesine yardımcı olur. Kripto para piyasasında birçok varlık bitcoin’in dalgalanmalarını tekrarlıyor, ancak altcoinler bu yıl BTC’den daha etkileyici bir değer artışı gösterdi.

 

Antonov’a göre yatırımcılar yatırım portföylerini sadece kripto paralarla değil, emtia döviz piyasası, borsa gibi diğer piyasalardan varlıklarla da çeşitlendirebilirler. Altcoinleri seçmek için göz önünde bulundurulması gereken iki önemli kriter vardır. Her şeyden önce, minimum günlük işlem hacminin 100 milyon doları aşmaması tavsiye edilir. İkinci olarak, her bir kripto para biriminin özellikleri incelenmelidir. Gelecekte popüler platformlardan kaldırılması muhtemeldir. Bu bağlamda riskli varlıklar Monero gibi anonim dijital paralardır. Bunları kullanmak, borsaların uyduğu kara para aklamayı önleme kurallarını ihlal edebilir.

 

Bitcoin ve altcoin arasındaki korelasyona rağmen, davranışlarda bir fark olduğunu belirtti. Bu nedenle çeşitlendirme yapılması gereken en doğru şeydir. Tahminci, ağın ikinci sürümüne planlanan bir yükseltmenin ortasında piyasadan daha hızlı büyüyen ETH’yi (etherium) portföye eklemeyi önerdi. Çin altcoin ve DeFi token piyasasına da bakılabilir.

 

Bu durumda, bu tür bir çeşitlendirme piyasanın maksimum sayıda olaydan faydalanmasını sağlayacaktır. Bu çeşitlendirmenin geleneksel piyasadaki farklı BT şirketlerine yatırım yapmakla karşılaştırılabilir olduğunu unutmamak önemlidir. Şirketin iş geliştirme uzmanı, “Bütün bir sektör düşmeye başlarsa, varlıkların bu şekilde yayılması kayıplardan kurtarmayacaktır” diyor.

 

Markov da aynı görüştedir. Söylediği gibi, artık bitcoin ve altcoin ile bu kadar güçlü bir korelasyon yok. Bu da ilk kripto para birimlerinin yanı sıra bu yıl yüzde onlarca ve binlerce büyüyen merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki madeni paraların grafikleriyle doğrulanıyor. Çeşitlendirme işe yarar ve yatırımcıların her zaman seçebilecekleri çok şey vardır. Büyük altcoinler bitcoin fiyatındaki dalgalanmaları yansıtırsa, diğer sektörler getiri açısından güvenle daha iyi performans gösterebilir. Öte yandan, fintech platformlarının ve DeFi projelerinin tokenları bu yıl BTC sahiplerini açıkça geride bıraktı.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.