Fed faiz artırırsa bitcoin ne olur

Bazı analistler neden ilk kripto para biriminin daha sıkı ABD para politikası karşısında düşeceğine ve varlıkların daha fazla büyüme potansiyeline sahip olup olmadığına inanıyor?

 

ABD’li yetkililer, son 40 yılın rekor tüketici enflasyonu karşısında 2022 yılında faiz oranlarını birkaç kez artırmayı planlıyor. Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl kilit faiz oranını en az dört kez artıracağını öngördü. JPMorgan uzmanları Fed’in 2022 yılında dokuz kez faiz artıracağına inanıyor.

 

JPMorgan başkanı David Kelly, kripto yatırımcılarını Fed’in eylemi nedeniyle büyük kayıplar konusunda uyardı. Kelly’nin dediği gibi, daha yüksek borç verme oranları dijital varlık piyasasında “çılgın bir spekülasyon dönemini” sona erdirebilir.

 

Ancak kripto analisti Benjamin Cowan, faiz artışının bitcoin’in büyümesini engellemeyeceğine inanıyor. Cowan, tarihsel verilere atıfta bulunarak, Fed’in faiz artırımı sırasında bitcoin değerinin yükseldiğini gösteren tarihsel verilere işaret etti.

 

CoinGecko’ya göre, 2 Mart’ta bitcoin tanesi 44.100 dolardan işlem görüyordu ve 837 milyar dolarlık bir sermayeye sahipti. Kripto para hafta boyunca %15 değer kazandı

 

RBC Crypto’daki kriptologlar, Fed’in faiz artırımının kripto para piyasasını nasıl etkileyebileceğini açıkladı.

 

Tek başına oranlar

Benjamin Cowan, Bitcoin’in ivmesinin yalnızca faiz oranlarına ve diğer faktörlere bağlı olmadığı yönünde tartışmalı bir iddiada bulundu. Bu açıklama AMarkets’in analitik bölüm başkanı Artem Deyev tarafından yapıldı. Ona göre, bu durum kripto yatırımcılarının duyarlılığından ve gelecekte dijital varlıklara olan talepten kaynaklanıyor olabilir.

 

Analist, “Bu anlamda, bitcoin’in davranışı artan oranlarla ilgili değil, diğer faktörlerden etkileniyor: varlığın artan popülaritesi veya fiyatı” dedi.

 

Son iki yılda bitcoin oynaklığını önemli ölçüde azalttı ve yatırımcılar tarafından geleneksel varlıklara bir alternatif olarak algılanmaya başladı. Analist, bunun bitcoin ve borsa arasındaki korelasyonun artmasına yol açtığını söyledi. Demeshev, son günlerde kripto para biriminde yaşanan yükselişi kripto para biriminin büyümesine bağladı. Birçok insanın birikimlerini değer kaybından kurtarmak için kripto para birimine aktardığını açıkladı.

 

“Bitcoin yakında düşebilir, özellikle de Fed faiz oranını yükseltirse. O zaman bir yükseliş olabilir, ancak sürdürülebilir bir trend ancak 50.000 $ sınırına ulaştığında olacaktır” dedi.

 

Bitcoin daha hassas hale geldi

BitRiver finansal analisti Vladislav Antonov, Bitcoin’in 2020 sonuna kadar bağımsız bir varlık olduğunu söyledi. Kripto para biriminin pandemi ve kilitlenmelerden sonra spekülatif bir varlık haline geldiğini ve ABD hisse senedi endekslerindeki dalgalanmalara karşı hassasiyet kazandığını söyledi.

 

Antonov, bitcoin’in ABD faiz artışından sonra büyümeyle yanıt verebileceğine inanıyor, ancak yalnızca dolar düşmeye başlarsa ve SP 500 endeksi ve NASDA çok fazla sarkmazsa.

 

Şu anda kripto para piyasasının çöküp çökmeyeceğini söylemek zor. Çalışmaya göre, Fed’den daha sıkı para politikası beklentilerine ek olarak, piyasa jeopolitik risklerden ve çeşitli ülkelerde artan düzenleyici karmaşıklıktan etkileniyor.

 

Karşılama yanıtı

Bitcoin koruması, daha yüksek faiz oranlarına ve genel jeopolitik gerilimlere olumlu yanıt verecek ve bu da sermayenin riskten korunma araçlarına kaçışını teşvik edecektir. Kripto para birimi değişim hizmeti Alfacash’ın direktörü Nikita Soshnikov bunu söyledi. Kripto paraların bu tür amaçlar için ideal olduğuna inanıyor. Bu nedenle, yatırım portföylerinin riskten korunması ve çeşitlendirilmesi için bir araç olarak kullanılacaklardır.

 

Uzman, ne yazık ki Bitcoin’in yakın gelecekte yukarı doğru bir sıçrama yapmasının pek olası olmadığını söyledi. Görüşme sırasında, varlığın son günlerde zaten önemli ölçüde büyüdüğünü ve hacim biriktirmek için zamana ihtiyacı olduğunu açıkladı.

 

Soshnikov’a göre, bitcoin önümüzdeki aylarda 55.000 dolara yükselebilir, ancak 2022’nin ikinci yarısında 35.000 dolara düşme riski hala devam ediyor” dedi.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.